Ney Atolyesi

Ney

                                                                    Ney atölyemizde Kanun, Tanbur, Ud, Kemençe ve Rebab gibi her türlü Türk sazının eğitimi de verilmektedir.                                                                 To English Pages English

Anasayfa
Ney Meşkleri
Ney Hakkında
Ney satın almak için
Başvuru formu
Bize ulaşın

 
  

Ney Hakkında: 

Neye yıllarını ve gönlünü vermiş neyzenler  olarak bizi “ney yapımı” konusunda adım atmaya iten yegâne neden, neyzenlere, ney öğrencilerine ya da neye gönül vermek isteyen yeni heveslilere tavsiye edebileceğimiz nitelikte bir neye rahatlıkla kavuşabilme imkanını sağlamaktır. 

Bilindiği gibi binlercesinin arasından seçilerek ney haline getirilen kamış, tarladaki ham halinden, kesimine; kurutulmasından temizlenmesine ve açılıp neyzenin üflemesine hazır hale getirilmesine kadar pek çok evreden geçer. Her biri ayrı titizlik ve hassasiyet gerektiren evrelerdir bunlar. İnceliklerini bulmak ona gerçekten gönül vermeyi gerektirir. Boğum sayısının yerinde olması yetmez, kullanılan kamışın kalınlığı, kuruma şekli, kesildiği bölge neyden alınacak verimi doğrudan etkiler.  Elimizde mükemmel bir kamış olması da işin sadece başlangıcıdır, ses frekanslarının hassas aletlerle ölçülerek neyin akordunun tam yapılması için açkıyı yapanın doğru üflemesi, sesleri doğru duyması da gerekir.

Son derece dikkatsizce açılmış, sadece turistik – hediyelik olabilecek neylerin, satışa sunulduğu herkesçe bilinmektedir. Bu durum, diğer ney yapanları da üzmektedir. Ancak, neye olan ilginin artması, ilgilenenlerin “nitelikli seçici” olarak davranmaları bizi umutlandırıyor. Bu durum, diğer yandan bu talebe karşılık olabilecek bir üretime de bizi sevkediyor.   Kuşkusuz müzik marketlerin vitrinlerinde, öğrencilerin ellerinde saat kadar doğru akord edilmiş, SÜLEYMAN ERGUNER  Hocamızın NEY METODU’yla tam uyumlu, estetik açıdan temiz ve sağlam neyler görmek sanırız herkesi memnun eder. Bu amaçla;  NEY  METOD’unda  (sayfa 46-55) Ney Yapımı” konusu detaylıca anlatılmıştır. Ayrıca; son derece kalitesiz ve yanlış akort edilmiş neylerin “Süleyman Erguner Neyi” adıyla çok yüksek fiyatla satıldığına da defalarca tanık olmaktayız. Aslında, bu neyler, Süleyman Erguner’e ait değildir. Bu bakımdan kesinlikle satın almayınız.   Bu üzücü duruma son verebilmek amacıyla ve yukarıda sözünü ettiğimiz sebeplerden hareketle kaliteli, doğru akortla açılmış neyler yapmak niyetiyle, ney yapımı faaliyetine de giriştik. Her akorttaki neyler,  frekanslarıyla, ölçüleriyle geleneksel yapım metoduna uygun şekilde titizlikle açılmaktadır.